Konfirmácia

Podľa konfirmačného poriadku vyznať svoju vieru a zložiť sľub môže osoba, ktorá v kalendárnom roku konfirmácie dovŕši najmenej 14 rokov, bola pokrstená alebo súčasne s konfirmáciou bude pokrstená, a po stanovenej prípravnej dobe absolvuje pred presbyterstvom cirkevného zboru skúšku o znalosti reformovanej viery.

Presbyterstvo cirkevného zboru môže odmietnuť pripustenie ku konfirmácii, ak vidí, že konfirmand nedi0ponuje primeranými znalosťami alebo oddanosťou k tomu, aby splnil svoj konfirmačný sľub.

Konfirmácia sa uskutoční v cirkevnom zbore príslušnom podľa trvalého bydliska.

Na území iného cirkevného zboru sa konfirmácia môže uskutočniť vtedy, ak presbyterstvo cirkevného zboru s tým súhlasí. V tomto prípade všetky práva a povinnosti, ktoré prislúchajú presbyterstvu cirkevného zboru, vykonáva presbyterstvo toho cirkevného zboru, na území ktorého sa konfirmácia uskutoční.

Prípravná doba konfirmácie v prípade osôb, ktoré v čase konfirmácie nedovŕšili 18 rokov, nemôže byť kratšia ako dva roky.

Pri zápise ku konfirmačnej príprave zisťuje duchovný zboru, či dieťa absolvovalo školskú náboženskú výučbu. V prípade, že dieťa neabsolvovalo školskú náboženskú výučbu a nenavštevovalo detské Bohoslužby, je program jeho prípravy doplnený o zameškané časti.

Prípravnú dobu konfirmácie v prípade osôb, ktoré v čase konfirmácie dovŕšili 18 rokov, stanovuje zodpovedný duchovný cirkevného zboru minimálne na tri mesiace tak, aby konfirmand mohol získať potrebné znalosti.

Konfirmand sa počas prípravnej doby konfirmácie, alebo ak je tento čas kratší ako jeden rok, najmenej jeden rok pred konfirmáciou sa má zúčastňovať života cirkevného zboru, v ktorom bude konfirmovaný.

Od konfirmandov sa požaduje pravidelná účasť na nedeľných dopoludňajších Bohoslužbách.

Pri konfirmácii dostáva každý konfirmand konfirmačnú rozpomienku (i dospelí), na ktorej nesmie chýbať dátum krstu, je v ňom uvedený konfirmačný biblický text s podpisom konfirmujúceho a pečiatkou cirkevného zboru.

Po konfirmácii zapíše konfirmujúci podľa abecedného poriadku konfirmandov do konfirmačnej matriky s uvedením biblického textu a dátumom konfirmácie. K tomuto zápisu sa pripája každá ďalšia individuálna konfirmácia, ak taká bola v zbore počas roka.

Zápis má taktiež charakter evidencie pre možnosti využitia v rámci  pastoračnej starostlivosti o členov cirkevného zboru.

Recent Posts

Božie Učenie

21. november, Jer 2; Tit 1, 10 – 16
Niekedy si myslíme, že veriť: to je pohodlný pokojný život plný lásky, pekných uhladených slov, jemné bratské spolunažívanie a zhromaždenia plné úsmevov. Je to síce pekná predstava, ale príliš idealistická a vysnívaná. Samozrejme, bolo by dobre, ak by sa takto v cirkvi žiť dalo. Mohol si to myslieť aj Títus na Kréte. Ale realita bola úplne iná, opačná. Musel si horko uvedomovať, že medzi kresťanov na Kréte vnikali falošní učitelia, ktorí rozvracali jeho zbory. Rozkladali jeho prácu a osočovali jeho osobu. Tak chceli zneistiť jeho veriacich a odlúčiť ich od neho, ako autority dôveryhodnosti evanjelia. Ukázalo sa, že sú to zvodcovia, ktorí síce predstierajú vieru, ale v skutočnosti namiesto evanjelia zvestujú svoje bájky, miešajú evanjelium so židovskými a pohanskými náboženskými výmyslami a túžia po mrzkom zisku. Majú poškvrnený rozum a svedomie a konajú ohavné veci. Títus nemôže nechať takýmto ľuďom svoje zbory napospas. Musí proti nim zakročiť. Musí ich verejne odhaliť, povedať na rovinu ich bludy a zabrániť im v tom, aby rozvracali rodiny. To síce prinesie konflikty, ale musí brániť evanjelium a vieru mu zverených. Je to ťažké, ale aj to patrí do našej služby.